PARNAS Zavod za kulturo in turizem, Velike Lašče info@zavod-parnas.org +386 41 833 456 Večina ilustracij: Marija Prelog©

Pletenica in poprtnik

V Parnasu smo preizkusili novo delavnico – PLETENICA IN POPRTNIK – delavnica traja 3 ure po predhodno dogovorjenem modelu: udeleženci prinesejo s seboj potrebni material in pripomočke, izdelke pa spečejo doma. (S prispevkom udeležencev pokrijemo stroške predpriprav in izvedbe delavnice).

Za nami je zelo prijetna delavnica – tokrat so nas medse povabile članice Društva kmečkih žena Kranj. Ker so se že dalj časa pogovarjale, da bi se naučile peke poprtnika in da ne bi čakale na december, smo tokrat združili kar dva praznična kruha oz. izdelka – poprtnik in pletenico, ki jo bodo lahko pekle že za veliko noč.

Parnasova prostovoljka Nada Lunder je mojstrica tako za poprtnik kot za pletenico (mimogrede – na včerajšnjem tekmovanju v Prečni je za svojo pletenico spet prejela zlato priznanje, bravo!) Vsak je na delavnici zamesil svoje testo in izdelal oba izdelka. Poleg navadne kite smo se na delavnici naučili plesti še pletenice na pet in štiri trakove, pa izdelovati rožice iz belega testa ter raznovrstne okraske za na poprtnik.

Hvala Mariji in Anici iz DKŽ Kranj za odlično organizacijo ter Občini Naklo za uporabo učne kuhinje.


Povabila na Gorenjsko smo bili še posebej veseli tudi zato, ker do sedaj še nismo odkrili nosilcev izročila priprave poprtnika na Gorenjskem. Izvedeli smo, da se vsaj ena gospa še spomni peke za božič od doma – a so poprtniku rekli kar “taboljš’ kruh”.

Največje odkritje pa je , da je peka poprtnika še vedno živa na Jezerskem (vsaj pri eni hiši).

Foto: S. Š.

Za božič hlebec belega kruha kot obredni kruh položijo pod prt, dodajo hišni rožni venec in posodo z žegnano vodo, s katero kropijo vse tri svete večere. Na klop ob mizo postavijo sejavnico z žitom, da bo dovolj hrane, tako za ljudi kot za živino. V sejavnici je še kravji zvonec – da bi se živina srečno pasla, saj se njihove krave dojilje vse poletje pasejo na planini. Pod mizo dajo še žehtar z vodo, da bo dovolj mleka. Kruh pokusi tudi živina. Ne dajejo pa pod prt več treh hlebcev, kot nekoč, ampak le še po enega. (Vir: S. Š.)

Hvala, drage gospe, za številne izkušnje in misli, ki ste jih podelile z nama na delavnici. Poprtnik nas res lepo povezuje!