PARNAS Zavod za kulturo in turizem, Velike Lašče info@zavod-parnas.org +386 41 833 456 Večina ilustracij: Marija Prelog©

Lepi čeveljc tudi na robu Mišje doline!

Pri popisu rastlin v Mišji dolini, smo 12. junija 2010 obiskali tudi dolino potoka Kozmanjke. V vasi Brlog smo srečali gospoda Franca Purkata, ki nam je na pobočju mešanega gozda na nadmorski višini 650 m pokazal novo nahajališče lepega čeveljca (Cypripedium calceolus). Našteli smo 26 rastlin od tega je cvetelo 12 primerkov. Nahajališče smo označili v naši bazi in popisali tudi ostale rastline, ki uspevajo na tem rastišču.

Cvet lepega čeveljca je največji med evropskimi orhidejami. Medna ustna je rumena in mehurjasto napihnjena, ostali cvetni listi so rjavi in zvezdasto rasprostrti. V Sloveniji je sorazmerno pogosta v Julijskih Alpah, Karavankah in Kamniško- Savinjskih Alpah, malo pa so poznana nahajališča drugod po Sloveniji, kar pomeni, da moramo nahajališče v dolini potoka Kozmanjka še toliko bolj ceniti.
Rastlina je zavarovana z Uredbo o prostoživečih rastlinskih vrstah (2004), nahaja pa se tudi v Rdečem seznamu ogroženih rastlinskih vrst (2002).

Lepi čeveljc je uvrščen tudi na prilogi II in V Direktive o habitatih (Natura 2000). Poleg kranjskega jegliča (Primula carniolica) in Loeselijeve grezovke (Liparis loeselii), je to že tretja rastlina s tega seznama, kar daje širšemu območju Mišje doline še posebno veljavo.

Besedilo in foto: Branko Dolinar